Arteta, “Genç oyuncular bizi hayata döndürdü!”

Arsenal menajeri Mikel Arteta, son haftalarda alınan olumlu sonuçları genç oyuncularının gösterdiği enerjiyle açıkladı. Arteta, süreleri artan genç oyuncularının kattıkları enerji ile takımı tekrar canlandırdığını belirtti.

Geçtiğimiz sezon Arsenal’e gelişiyle heyecan yaratan ve gösterdiği performansla övgüleri toplayan Mikel Arteta, alınan iki kupaya rağmen yeni sezona felaket bir grafik ile başlamıştı. Alınan kötü sonuçların ardından taraftarların eleştirilerini karşılıksız bırakmayan ve tüm sorumluluğu üstlendiğini belirten genç teknik adam, son haftalarda alınan olumlu sonuçlarla en azından derin bir nefes alma şansı yakaladı.

Boxing Day’de alınan Chelsea galibiyeti öncesi Premier League’de tam 7 maç galibiyet göremeyen Arteta’nın öğrencileri, Chelsea maçının ardından galibiyet serisi yakalayarak genç teknik adama adeta bir hediye verdi. Emile Smith Rowe ve Gabriel Martinelli’nin forma giydiği döneme denk gelen galibiyet serisini ise Arteta, genç oyuncuların sahada gösterdikleri enerjiyle yorumladı.

Genç oyuncuların takımı için ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Arteta; “Bazen sonuçlar ve baskı nedeniyle biraz korku duyuyorsunuz fakat genç oyuncuların yarattığı çoşku ve istekle nefes alma şansı yakalıyorsunuz. Ekibe yeniden enerji verdiklerini ve bunun sayesinde ekibi farklı bir yöne, farklı bir ritme ittikleri için gerçekten yardımcı olduklarını düşünüyorum. Açıkçası genç oyuncular, deneyimli oyuncuların getirdiği sağlamlığa, deneyime ve olgunluğa ihtiyaç duyuyor, bu yüzden sahada yakaladığımız uyum iyi bir kombinasyon. Onlar bizim için geleceği temsil ediyor ve bizim için oldukça önemliler” dedi.

“GENÇ OYUNCULAR İÇİN DOĞRU POZİSYONU BULMALIYIZ”

Birçok genç oyuncusunun olduğunu ve onları doğru şekilde gelişime itmeleri gerektiğini de vurgulayan Arteta, en önemli detayın ise doğru pozisyonu bulmak olduğunu söyledi. Arteta, “Örneğin Bukayo yaptığı şeyi yapıyor çünkü geçen yıl belirli anlarda yönetiliyordu ve farklı pozisyonları deniyordu. İnsanlar sürekli “Tek bir pozisyonda kalması gerekiyor” dedi ama oyunu daha iyi anlaması gerektiğini düşünmediler. “Her zaman sol bek veya solda oynaması gerekiyor” dediler ama hayır, hücum yapan bir orta saha oyuncusu olarak da oynayabilir. Daha sonra, takım içinde bulduğu uyumu ve kendini kazanabileceği pozisyonu görüyoruz ki bunu yapabileceğinden emin oluyoruz. Bu pozisyon neresi? Onun gibi bir oyuncuyu nerede kullanmalıyız? Sonra onu yerleştirmeye çalışıyoruz ve ona pozisyondaki oyunları ve tutarlılığı veriyoruz, ama önce onu daha verimli nerede kullanacağımızı bulmalıyız. Emile’nin pozisyonunu bulması daha basit, ancak oyun zamanıyla birlikte bunları Gabi için de yapmalıyız” diye konuştu.

Son haftalarda kadronun değişilmezlerinden biri haline gelen Emile Smith Rowe’a ayrı bir parantez açan Arteta; “Muazzam bir potansiyeli var, gerçekten istiyor ve sahaya çıktığında oynayabildiği şekilde kendini ifade etmeye çaba gösteriyor. Oynamak için gerçekten doğru kişiliğe sahip. Bunu tutarlı bir şekilde yapmak farklı bir şey. Bahsettiğiniz çocuklar bunu yaptılar. Gelişim aşamalarının ilerisinde oldukları açık ve doğru çünkü son iki sezonda çok daha fazla oyun ve dakika buldular. Bunu yapabilir. Bunu yapıp yapmayacağı ona ve bize kalmış. Her şey gelişmeye nasıl devam ettiğine, önünde sahip olduğu şansı nasıl değerlendirdiğine ve bunu başarmasına ne kadar yardımcı olabileceğimize bağlı” dedi.

Kaynak: www.skysports.com