Arteta, “En iyisi için bu süreçten geçmeliyiz”

Arsenal patronu Mikel Arteta, takımı için hedeflediği performans seviyesine ulaşmalarının uzun bir sürece bağlı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz sezonun devre arasında Unai Emery’nin ayrılmasıyla Arsenal’de göreve başlayan ve takımının başında geçirdiği kısa süreye rağmen FA Cup ve Community Shield kupalarını müzesine götüren Arteta, son zamanlarda oynattığı savunma futbolu nedeniyle taraftarları ikiye bölmüş durumda. Arsenal, şu ana dek Arteta yönetiminde son 20 yılın en düşük maç başı şut ortalamasına sahip ve hücum anlamında her geçen gün sıkıntı yaşamaya devam ediyor.

Milli takım maçları nedeniyle verilen araya evinde Aston Villa karşısında hezimete uğrayarak giren Arteta, yaşanılan tüm olumsuzlukların bir sürece bağlı olarak ilerlediğini vurguladı. Arteta, “Tüm bunlar bu sürecin bir parçası. Sonuçlar bizim için hemen olmalı ve temsil ettiğimiz kulüpte karşılaştığımız en büyük zorluk bu. Her yarışmada her maçı olabildiğince çabuk kazanmamız gerekiyor. Şimdiye kadar bu sezon tüm kulvarlarda 14 maç oynadık, bunların 10’unu kazandık ve dördünü kaybettik. Kaybedilen tüm maçlar Premier Lig’de oynandı, bu yüzden biraz dengesiz duruyor. Yapacak çok şey var, kısa ve orta vadede, sadece sahada değil, kulüp olarak yapısal olarak da pek çok değişiklik gördük. Zor oldu, son üç veya dört ay bizim için zor bir dönem oldu, pek çok şey değişti. Yerleşmek zorundayız ve herkes şu anda nerede olduğumuzu anlamalı, ancak geleceği gerçekten parlak görüyorum. Ben gerçekten olumlu bir insanım ve işler iyi gitmediğinde, bir yenilgimiz olduğunda çok daha fazlasını öğrenmeye eğilimindeyim. Geçen gün Old Trafford’daki performanstan sonra gerçekten acı veren bir şey yaşadık. Bunun neden olduğunu anlamalıyız, öncelikle kendime karşı gerçekten eleştirel olmalı ve oyuncuları daha iyi anlamaya çalışmalıyım. Onlara daha fazla futbol maçı kazanmak için daha fazla çözüm sunmalıyız” ifadelerini kullandı.