Arteta: “Artık güçlü temellere sahibiz!”

Everton karşısında mutlak galibiyet arayan Arsenal patronu Mikel Arteta, oynanacak maç için düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sezon hakkında düşüncelerini paylaşan Mikel Arteta: “Bu sezon uzun ve zorlu bir yolculuk oldu ama kulüp olarak çok yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Takım olarak kulübün enerjisini değiştirdiğimizi ve bunu birlikte başardığımızı düşünüyorum. Şimdi bir sonraki adımı atmak için büyük ve özel bir desteğe sahip olduğumu hissedebiliyorum. Avrupa’ya geri döndük, umarım Şampiyonlar ligi olur ve kulübü bir sonraki seviyeye taşımak istiyoruz. Açık bir planımız var. Kaynaklara ihtiyacımız var ve kadronun kalitesini ve derinliğini artırmamız gerekiyor.”

Yaz planları hakkında Mikel Arteta: “Belli kaynaklara sahip olacağız, ancak sınırsız kaynaklara değil, belirli kaynaklara. Geri kalanların neye sahip olacağını bilmiyoruz, bunun zor olacağını düşünüyorum çünkü şimdi ilk üç değil, ilk sekizdeyiz. Bu kulübün tarihi bu ülkenin en iyisi olmaktır. Oraya ulaşmak zaman alır.”

Marquinhos’un potansiyel imzası hakkında Mikel Arteta: “Önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklayacak bir oyuncu olduğunda bununla ilgileneceğiz.”

İlk dört şansları hakkında Mikel Arteta: “Çok mümkün. Ve geriye dönüp baktığımda, birkaç yıl geriye gittim ve sezonun son maçında oynadıkları takımlardan ve olanlardan birkaç örnek gördüm. Maç ne kadar yakınsa o kadar umutluyum.”

Beşinciliğin bir artı olup olmayacağı hakkında Arteta: “Çünkü bu kulübün hak ettiği ve bu kulübün olması gereken yerde beklentiler yarattık ve son iki ayda bu beklentileri yerine getiremedik ama genel olarak, bulunduğumuz yere baktığımızda, net olmak zorundayız, ayrıca yapmak zorunda olduğumuz şeyle de ilgili ilerleme kaydediyoruz ancak bunun olmak istediğimiz yer olmadığını, tamamen farklı bir konumda olmak istediğimizi net bir şekilde görüyoruz. Bu çok gerekli olan bir başka adımdı çünkü bu sadece lig tablosunda nerede olduğumuzla ilgili değildi. Bence kulüpte lig tablosundan çok daha derin sorunlar yaşadık. Şimdi onlar çözüldü. Şimdi ise takım olarak çok ama çok güçlü görünüyoruz, şimdi yapmak istediklerimizi inşa etmek için gerçek güçlü temellere sahibiz.”

Newcastle United maçından sonra Granit Xhaka’nın yorumları hakkında Mikel Arteta: “Soyunma odasında ne yapıyoruz, yorum yapmıyoruz. Bir kişinin mikrofon karşısında olmasına izin verdiğiniz an, duygularının ne olduğunu ifade etme şansı verirsiniz ve Granit bunu mikrofonun önünde, gözlerinizin önünde yapan biridir. Yani farklı bir şey yok.”

Taraftarların sahaya girmeleri hakkında Mikel Arteta: “Bunu durdurmak zorunda olduğumuzu ve bu durumda oyuncuların, personelin riskini ve bu duruma maruz kalmasını en aza indirmemiz gerektiğini biliyoruz. Çünkü böyle bir durumu kontrol edemediğinizde veya herhangi bir olaya dahil olan çok fazla insan olduğu zaman işler değişiyor, o zaman bu davranışlar tehlike haline gelir ve bu konuda bir şeyler yapmalıyız.”

Kaynak: https://www.arsenal.com/