Ancelotti, “Onunla savaşmamıza rağmen tarih yazdı!”

Everton‘ın başarılı menajeri Carlo Ancelotti, Leeds United maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında birçok konuya dikkat çekti. Diego Armando Maradona’nın yasını tutan İtalyan teknik adam, yıldız isim hakkındaki düşüncelerini belirtti.

Futbolculuk kariyerinde Diego Maradona ile karşı karşıya gelen ve o dönemlerden gelen hayranlığını ifade eden Carlo Ancelotti, Arjantinli efsanenin son yolculuğundan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Carlo, “Maradona harika bir oyuncuydu ve o zamanlar gezegendeki en iyi oyuncuydu. Napoli’ye geldi ve Napoli, ben Milan’dayken en zorlu rakip oldu. Şampiyonluk için savaştık… Maradona ile Napoli şampiyonluğu kazandı ve durdurulamazdı. Ona karşı birçok kez oynadım bazen onu durduramadım. Bazen onu tekmelemeye çalıştım ama çok, çok güçlü ve çok hızlıydı. Onunla ilgili harika anılarım var. Bazen ona karşı haklı olmadığım anlarda bile asla bağırmazdı, hep sakin kalırdı. Uzun sürelerce rakiptik ama sakladığım hatıra, sahada hiç şikayet etmemesi oldu. Kariyerimizin sonlarında onunla iki veya üç kez konuştum. Gerçekten komik bir adamdı, gerçekten iyi bir adamdı. Tabii ki çok yoğun bir hayatı oldu ama o bir futbol efsanesiydi ve olmaya devam edecek” dedi.

“TEK BAŞINA MAÇ KAZANAN TEK OYUNCUYDU”

Sözlerine devam eden İtalyan teknik adam, “Harika bir yeteneği vardı, küçük alanlarda hızlıydı, gerçetken hızlıydı. Sahada sahip olduğu bu yaratıcılık ona en iyisi olma olanağını verdi. Onun kendine özgü özelliği, topu örtmek için vücudunu gerçekten iyi kullanmaktı. Durdurulamaz bire bir oyuncusuydu ve harika bir bitiriciydi. Kompakt bir ekip olmanız ve ona hareket etmesi, kalitesini göstermesi için yer vermemeniz gerekiyordu. O zamanlar, oyunları tek başına kazanabilen tek oyuncuydu ve bunu birçok kez yaptı. 1986’da Dünya Kupası’nı tek başına kazandı. Napoli, Maradona’yı seviyor, kulübün en inanılmaz tarihi onunla yazıldı. Maradona, Napoli taraftarlarını cennete getirdi. Futbolun dünyada daha önemli olmasını sağladılar” diye belirtti.

Diego Maradona’nın ardından takımı hakkında da konuşan Carlo, Lucas Digne’nin yaşadığı sakatlık hakkında açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz gün yapılan antrenmanda sakatlanarak takımdan uzaklaşan Digne’nin sahalardan 2-3 ay uzak kalacağını ifade eden Carlo, Seamus Coleman ve Jonjoe Kenny’nin de durumuna açıklık getirdi. Kenny’nin yüzde 100 olarak hazır olmadığını belirten İtalyan teknik adam, Coleman’ın ise yakında tam formuna döneceğinden emin olduğunu ve bundan dolayı umutlandığını vurguladı.

Kaynak: https://www.evertonfc.com/